Zatkane ucho

Zatkane ucho.

Wrażenie zatkania ucha jest jednym z najczęstszych objawów, z którymi pacjenci zgłaszają się do laryngologa.
Dolegliwość ta pojawia się nagle, a ze względu na osłabienie słuchu i często towarzyszący szum uszny, jest wyjątkowo uciążliwa.

Przyczyna jest zazwyczaj prozaiczna- zalegający w przewodzie słuchowym czop woskowinowy, lub woskowinowo-naskórkowy.
Woskowina gromadzi się w uchu powoli i dopóki całkowicie nie zamknie światła przewodu nie daje żadnych objawów. Zatkanie ucha następuje po kąpieli (korek woskowinowy pęcznieje), lub przy próbie oczyszczenia pałeczką higieniczną (woskowina jest wpychana wgłąb przewodu).
Przed wizytą u laryngologa warto spróbować kropli rozpuszczających woskowinę. Nawet jeśli nie uda się w ten sposób oczyścić ucha, to jego ewentualne płukanie będzie o wiele łatwiejsze. W aptekach jest dostępnych wiele preparatów o zbliżonym składzie. O ile producent nie zalecił inaczej, należy je stosować raz dziennie, bez rozcieńczania, zakraplając w dużej ilości do zatkanego ucha. Bez kontroli lekarskiej kropli nie powinno się używać dłużej niż tydzień. Należy pamiętać, że objawy w postaci: bólu, wycieku, świądu, świadczą o obecności stanu zapalnego. W takich przypadkach podawanie do ucha kropli przeciwwoskowinowych jest przeciwskazane.

Zatkanie ucha może mieć też inne przyczyny.

Dość często zjawisko to występuje w czasie infekcji przebiegających z katarem. Wskutek przejścia zapalenia na trąbkę słuchową dochodzi do jej zablokowania, w efekcie do braku wentylacji ucha środkowego i osłabienia słuchu. Również tutaj typowym objawem towarzyszącym jest szum uszny.
Ostre zapalenie trąbki słuchowej z reguly ustępuje samoistnie, ale czasem przechodzi w ostre zapalenie ucha środkowego, a długo trwające i nieleczone w przewlekły stan zapalny.
Zasady postępowania:
-zastosować krople lub spraye anemizujące do nosa (preparaty xylo- i oxymetazoliny)
-należy bezwzględnie unikać wydmuchiwania wydzieliny nosowej, jeśli musimy oczyścić nos, to o wiele bezpieczniej (choć mało estetycznie) jest wciągać ją do środka i odchrząkiwać
-można stosować inhalacje z olejków eterycznych i przepłukiwać nos wodą morską
-w przypadku braku poprawy w ciągu 5 dni należy zgłosić się do laryngologa- w uchu może toczyć się proces zapalny o bezbolesnym przebiegu!
Bagatelizowanie dłużej trwającego zatkania ucha może być brzemienne w skutkach. Ostry nieżyt trąbki słuchowej przejdzie w stan przewlekły, którego leczenie jest trudne i nie zawsze skuteczne.

Bardzo niebezpieczną, choć na szczęście wyjątkowo rzadką przyczyną zatkania ucha jest nagły niedosłuch/nagła głuchota (surditas subita).

Uszkodzenie słuchu następuje nagle i zazwyczaj jest ciężkie. Może, ale nie musi towarzyszyć mu szum uszny. Ponieważ skala niedosłuchu jest znacznie większa niż w przypadku woskowiny, czy zapalenia trąbki słuchowej, więc pacjent zazwyczaj szybko zdaje sobie sprawę, że należy szybko zgłosić się do laryngologa. Przyczyny nagłej głuchoty często pozostają nieznane, a rokowanie co do powrotu słuchu niepewne.